Scroll Top
Do warzyw i owoców dodaj tłuszcz

Wiele warzyw oraz owoców jest zasobnych w witaminę K, a także karotenoidy, które przekształcają się do witaminy A. Jak wiadomo, one rozpuszczalne w tłuszczach. Tłuszcz jest dla nich jak gdyby transporterem, ułatwia ich wchłanianie w układzie pokarmowym. Zatem, aby nasze ciało wykorzystało większe ilości witamin, które zamknięte w warzywach i owocach, należy dodawać do sałatki wybrane zdrowe oleje (oliwę lub olej z awokado) lub rozpuszczone masło. Owoce zaś (w postaci koktajlu lub sałatki owocowej, bądź po prostu same) łączmy z orzechami, nasionami i pestkami.

Pomidory podgotuj lub upiecz

To już każdy z nas chyba wie. Warto surowe pomidory przeplatać z jedzeniem podgotowanych lub upieczonych. Obróbka termiczna sprawia, że zamknięty w nich likopen wysoce prozdrowotny składnik staje się lepiej przyswajalny. W związku z tym wartościowe będą potrawy takie jak pomidorowa, krem i sos pomidorowy, przecier pomidorowy, pasta kanapkowa z podgotowanych pomidorów, frittata z pomidorami, albo pomidory zapiekane z jajkiem.

Mądrzej gotuj jajka

Czyli tak, jak napisano w siódmym numerze starego miesięcznika „Twórczość” z 1957 roku: Jajko gotowano czujnie, z zegarkiem w ręku: białko powinno ściąć się całkowicie, żółtko pozostać kleiste, lecz broń Boże nie twarde. Po pierwsze, na miękko zachowują najwięcej wartości. A po drugie, stają się lekkostrawne i bezpieczne mikrobiologicznie. Im dłuższe gotowanie, tym tracimy więcej cennych związków, a białko obecne w jajku traci swoją wartość.

Nie zawsze wystarczy wybierać zdrową żywność. Trzeba jeszcze ją zdrowo przyrządzić.
Mięso marynuj przed grillowaniem

Poddawanie żywności wysokiej temperaturze, w tym grillowaniu, powoduje powstanie w niej związków toksycznych. Powstaje także podczas grillowania dużo wolnych rodników, które powodują stres oksydacyjny (a o nim niedawno nagrałem film na kanał). Ale i na to jest pewien sposób. Otóż aby ograniczyć wytwarzanie się tych szkodliwych cząsteczek, wystarczy mięso zamarynować przed poddaniem go silnej obróbce termicznej, jeśli już musimy to robić. Przyprawy używane do marynaty, takie jak rozmaryn, majeranek, czosnek, bazylia, kurkuma zawierają dużo przeciwutleniaczy, a te przeciwdziałają powstawaniu wspomnianych cząsteczek.

Podczas smażenia nie stosuj soli

Jeśli już musimy smażyć (sam czasem smażę), to z soli korzystajmy dopiero po usmażeniu żywności. Sól bowiem jest katalizatorem reakcji chemicznych, co oznacza, że przyśpiesza procesy związane np. z utlenianiem się tłuszczu. Jeżeli więc dodamy sól na początku smażenia, szybciej i w większej ilości powstaną związki szkodliwe dla zdrowia. Solić najlepiej pod sam koniec smażenia albo po jego zakończeniu.

Podczas smażenia nie stosuj soli
Nie wylewaj wody po gotowaniu warzyw

Na przykład, gotujemy sobie warzywa na sałatkę. Obecne w nich witaminy i składniki mineralne częściowo przechodzą do wody. To zaś oznacza, że wylewając wywar, wylewamy coś, co może się nam przydać dla zdrowia. Wylewamy wiele cennych związków. Wobec tego dobrze jest wykorzystać wodę po gotowaniu warzyw. Jak? Na przykład do sporządzenia zupy lub sosu. Dodatkowa wskazówka: by ograniczyć straty składników, warzywa i owoce dobrze gotować w małej ilości wody. Jeszcze jedna: aby ograniczyć straty składników odżywczych, warto gotować warzywa, w tym ziemniaki, w skórce. Skórkę zaś usuwamy dopiero po wykonanym procesie termicznym.

Surówki i sałatki skrop sokiem z cytryny

Oczyszczone, obrane i pokrojone warzywa wyjątkowo wrażliwe na działanie tlenu oraz światła. Przechowywane przez dłuższy czas tracą m.in. witaminę C. Ale proces jej utraty możemy spowolnić, oto jak: skrapiając surówkę sokiem z cytryny. Spowoduje to obniżenie pH, co z kolei sprawi, że witamina C będzie bardziej stabilna. Można także dodać jogurt naturalny, który stworzy „powłokę ochronną” i zmniejszy stratę składników labilnych, czyli właśnie wrażliwych.